T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İlimizde III.Milli Kültür Şurası Kararları Uygulanmaya Başladı

İLİMİZDE III. MİLLİ KÜLTÜR ŞURASI

KARARLARI UYGULANMAYA BAŞLADI

          Türkiye’nin zengin kültürel birikimini geliştirmek ve yeni kültür politikalarına yön vermek üzere 03-05 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen III. Milli Kültür Şurası’nda alınan tavsiye kararları doğrultusunda yurt genelinde uygulanmak üzere bir takım etkinlikler planlanmıştır. Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak 18 Ocak 2018 tarihinde ilimizde bu kapsamda ilk etkinlik Taraklı ilçesinde gerçekleştirilmiştir.

          Halkımızın yerel düzeyde kültürel ve sanatsal üretime katılımını teşvik etmek üzere, farklı kültür ve sanat dallarında temayüz etmiş kişilerin mahallelerde halka yönelik atölye çalışmalarını gerçekleştirmeleri temeline dayanan “Komşum Sanatçı” projesi kapsamında Taraklı ilçemizde çok uzun yıllardır yapıla gelen, aynı zamanda geleneksel el sanatlarımızdan olan Kaşıkçılık ile ilgili çalışma yapılmıştır. Bu proje için Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak Kaşıkçılık mesleğine ilgi duyan kişilere ulaşılmış ve ustalarımızla buluşmaları sağlanmıştır. Taraklı Kültür Evinde Kaşıkçılık mesleğini icra eden kaşık ustası Sami Yıldız ve oğlu İsmail Yıldız’dan kaşık yapımı konusunda bilgi alınarak, mesleğin bugünkü ve gelecekteki durumu hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

         Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak, ilerleyen zamanlarda Taraklı ilçemizde Kaşıkçılık ile ilgili atölye çalışmalarına devam edilecektir.El Sanatkarı (Kaşıkçılık) 
Etiketler: kültür, turizm, belgesel, tanıtım