Alternate Text
Ana Sayfa | Site Ağacı | Arama
  Uyuşturucu.jpg
 
 
 
sakaryavaliligilogo.png 

  Sakaryabuyuksehirbelediyesilogo.png
 
  

 

   Nevruz 2017

        NEVRUZ BAYRAMI ÇOŞKU İÇİNDE KUTLANDI

               Geleneksel kültür değerlerimiz içerisinde yer alan “Nevruz Bayramı” 21 Mart 2017 tarihinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Adapazarı Fatih İlkokulu ve Adapazarı Belediyesi ile işbirliği yapılarak coşku içinde kutlandı.

               Nevruz; yeni gün, yeni yıl demektir. Nevruz ile birlikte yenilik, canlılık, dirilik olacağına, insanların da yeni bir ruha kavuşacağına inanılmaktadır. Nevruz bu yönüyle iyiyi, güzeli ve mutluluğu sembolize eder. Yeni yılın başlangıcı, eski takvimlerimizden olan “12 Hayvanlı Türk Takvimi” ve Celali takvimlerinde 21 Mart tarihine tekabül etmekte ve bu tarih yılbaşı olarak kutlanmaktadır.

               Nevruz 1995 yılından itibaren ülkemizde bayram olarak kabul edilen bir gün olarak ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.2010 yılından itibaren Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı “ Dünya Nevruz Bayramı olarak” kabul etmiştir. 

               Geçmişten günümüze en eski ve en köklü bayram olma özelliğini taşıyan Nevruz;  her topluluğun, kendi kültür değerleriyle sembolleştirerek kutladığı çok özel bir bayramdır.

               Türk kültüründe önemli bir yere sahip baharın müjdecisi olan “Nevruz Bayramı” kutlamalarına Vali Yardımcısı Sayın Mehmet Fatih Çiçekli de katılmıştır. Adapazarı Fatih İlkokulunun bahçesinde yapılan etkinlikte ateşin üzerinden atlanılması, temsili demir dövülmesi, yumurta tokuşturma, ok atma ve at binme gösterisi gibi çok çeşitli etkinlikler yapılmış ve hoşça vakit geçirilmiştir. Program sonunda ise tüm misafirlere yemek ikramı yapılmıştır.

             

 Nevruz.jpg
Nevruz1.jpg
Nevruz3.jpg
Nevruz4.jpg
Nevruz5.jpg
Nevruz6.jpg
Nevruz7.jpg
Nevruz8.jpg
Nevruz9.jpg


Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 61 kez gösterilmiştir.